Klub typerów
Zapisz się do Klubu Typerów, by otrzymać najlepsze oferty bukmacherskie w Polsce.
  • Atrakcyjne promocje
  • Aktualne bonusy
  • Zero SPAMU
Wyślij
{{message}}
Rodzaje kuponów bukmacherskich - czym się charakteryzują?

Lepiej postawić kupon z jednym wydarzeniem o wyższej stawce, czy może kilka „pewniaków”? A może zwiększyć szansę wygranej, inwestując więcej pieniędzy, ale zabezpieczając się na wypadek, gdy jeden z typów nie wejdzie? Takie pytania zadają sobie nie tylko nowi gracze, korzystający z oferty legalnych, działających na terenie polski firm bukmacherskich. Postaramy się scharakteryzować każdy rodzaj możliwych do postawienia kuponów. Wybór najwłaściwszego będzie należał już do Was.

Zakład pojedynczy

Najprostszy, możliwy do zawarcia zakład. W takim przypadku na kuponie, będącym potwierdzeniem zawarcia takiego zakładu widoczne są informacje dotyczące wydarzenia (rywale, data, godzina rozpoczęcia meczu), typ gracza, stawka przez niego postawiona oraz kurs, jaki na moment zawarcia zakładu określił bukmacher. Ostatnią podaną wartością jest zakładana wygrana, która jest wynikiem pomnożenia stawki postawionej przez użytkownika (zazwyczaj pomniejszona o podatek 12%, o ile w ramach promocji bukmacher części lub całości tej opłaty nie wziął na siebie) przez kurs bukmachera. Wzór na obliczenia zakładanej wygranej to:

Z = (S – P) * K

Gdzie

Z – zakładana wygrana

S – stawka

P – podatek 12% od stawki

K – kurs bukmachera

Powiedzmy, że postawiliśmy 100 złotych na zwycięstwo Novaka Djokovicia w meczu z Rafaelem Nadalem. Stawka na Serba ustalona przez bukmachera to 1.60. Podstawiamy dane do wzoru:

Z = (100 – 12) * 1.60

Z = 88 * 1.60

Z = 140,80 złotych

Zakładana wygrana w przypadku poprawnego wytypowania meczu wynosi 140 złotych i 80 groszy. W zależności od tego, czy stawiamy w punkcie stacjonarnym czy w Internecie, kupon bukmacherski będzie miał postać papierową bądź elektroniczną. W tym drugim przypadku wygrana praktycznie zaraz po zakończeniu wydarzenia wędruje na nasze konto. Jeśli zakład zawieramy w punkcie stacjonarnym, kupon będzie podstawą do odebrania gotówki.

Zaletą zakładu pojedynczego jest to, że sprawa w tym wypadku jest wyjątkowo klarowna – jeśli nasz typ okaże się trafny, wygrywamy pieniądze. Z drugiej strony, jeśli stawka wybranego przez nas wydarzenia jest niska, równie niewielka będzie wygrana, a w przypadku bardzo niskich kursów, poniżej 1,14 – wręcz nieopłacalna. Zawieranie zakładów pojedynczych jest więc opłacalne w przypadku wyższych kursów (polecamy te nie mniejsze niż 1.50) i przewidywanego, wysokiego prawdopodobieństwa na trafność typu.

Zakład akumulowany

Z zakładem akumulowanym (zwanym inaczej jako AKO) mamy do czynienia wówczas, gdy założymy się z bukmacherem, że zakładana przez nas kombinacja dwóch lub większej ilości wydarzeń zostanie przez nas skutecznie wytypowana. Kursy poszczególnych spotkań lub obstawianych wydarzeń są w tym przypadku mnożone przez siebie, a ich końcowy wynik dają kurs ostateczny, który podstawiamy do podanego powyżej wzoru w celu wyliczenia zakładanej wygranej.

Co oczywiste, czym więcej zdarzeń na kuponie akumulowanym, tym większy kurs ostateczny, a co za tym idzie, tym wyższa wygrana. Z drugiej jednak strony każde kolejne, postawione wydarzenie sportowe niesie za sobą ryzyko porażki, a o wygranej w przypadku kuponu akumulowanego mówimy tylko wtedy, gdy wszystkie nasze typy okażą się trafne.

Zakład systemowy

Zakład systemowy, zwany również kombinowanym, to rodzaj zakładu akumulowanego, w którym grający zmniejsza prawdopodobieństwo porażki. Istnieją różne rodzaje zakładów kombinacyjnych, na przykład 2 z 3, 3 z 4, 3 z 5 czy 4 z 6. Za każdym razem określana jest liczba typów, które muszą zostać poprawnie obstawione, żeby użytkownik mógł liczyć na wypłatę. Dzięki temu, nawet w przypadku jednego lub więcej niepoprawnych typów gracz odbiera wygraną. Zakłady kombinacyjne omówimy na dwóch przykładach: 2 z 3 (muszą wejść co najmniej 2 z 3 typów)  i 3 z 5 ( do wypłaty potrzebne są co najmniej 3 trafne typy).

System 2 z 3

Zakład 2 z 3 oznacza, że typujemy wyniki trzech zdarzeń (A, B i C), a na kuponie pojawią się ich trzy kombinacje: AB, AC i BC. Jeśli grający trafi wyniki wszystkich trzech wydarzeń, wszystkie kombinacje wygrywają. Natomiast jeśli nieprawidłowo obstawiliśmy wynik meczu C, trafiamy jedynie kombinację AB, podczas gdy AC i BC przegrywają. W ten sposób:

- w przypadku 3 trafionych typów wygrywasz wszystkie trzy zakłady

- w przypadku 2 trafionych typów wygrywasz jeden zakład

- w przypadku trafienia tylko jednego typu przegrywasz wszystkie zakłady

System 3 z 5

W systemie 3 z 5 stawiamy pięć wydarzeń ( A, B, C, D i E), a na kuponie pojawi się aż dziesięć możliwych, trójkowych kombinacji tych zakładów: ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE, CDE. W zależności od ilości poprawnych typów otrzymasz wygraną:

- w przypadku 5 trafionych typów wygrywasz wszystkie dziesięć zakładów

- w przypadku 4 trafionych typów wygrywasz cztery zakłady

- w przypadku 3 trafionych typów wygrywasz jeden zakład

- w przypadku 2 lub mniej trafionych typów przegrywasz wszystkie zakłady

Jak widać, zakład systemowy pomaga zminimalizować prawdopodobieństwo porażki, ponieważ nawet w przypadku błędnych typów możemy liczyć na wypłatę. Z drugiej strony kupon kombinacyjny to wyższy wydatek, ponieważ musimy przeznaczyć pewną, określoną stawkę na każdą z możliwych kombinacji. To z kolei oznacza, że w przypadku trafienia 3 z 5 kombinacji, jeśli złe okażą się typy z najwyższymi stawkami na kuponie, wygrana może okazać się niższa, niż zainwestowane środki.

Surebety

Surebet to kombinacja kursów z oferty dwóch lub więcej konkurencyjnych firm bukmacherskich, które niedoszacowały bądź przeszacowały szanse jednego z zawodników bądź zespołu na zwycięstwo. Znalezienie takiego zestawienia kursowego przy określeniu odpowiedniej stawki daje graczowi pewny zysk. Przykład surebetu tenisowego:

W ofercie bukmachera „ A” mecz Novak Djokovic – Rafael Nadal opatrzony jest stawkami 1.30 – 3.20 , a u bukmachera „B” 1.60 – 2.20. Jeśli zagramy więc u obu ( u „B” na Djokovicia, stawka 1,60, u „A” na Nadala, stawka 3.20) za odpowiednio wyliczoną kwotę, na pewno wygramy. Zakładamy, że u bukmachera A stawiamy za 10 zł, więc do wygrania mamy 16 zł. Aby obliczyć ile należy postawić na opcję u bukmachera B musimy podzielić 16 przez kurs 3.20, Wychodzi nam stawka 5 złotych, która gwarantuje taką samą wygraną, jak pierwszy zakład. Jeden z zakładów przegrywamy, ale w drugim zgarniamy 16 złotych, podczas gdy łącznie zainwestowaliśmy tylko 15 złotych. Pewny zysk w tym przypadku wynosi złotówkę.

Surebety to temat dla bardziej zaawansowanych graczy, ponieważ wymagają one wysokich nakładów finansowych, żeby gwarantowały duży zarobek, a przy okazji niosą ze sobą pewne ryzyko.  

Zakłady live

W ofercie legalnych polskich bukmacherów coraz większą popularnością cieszą się zakłady na żywo. Obstawiając spotkania, które odbywają się w danej chwili śledzimy losy rozgrywki i typujemy jej końcowe rozstrzygnięcie, opierając się na bieżących wydarzeniach.

Podczas zakładów live stawki rosną i spadają wraz z upływającym czasem, a na ich wysokość wpływ mają tak istotne informacje jak aktualny wynik, kontuzje zawodników, kartki pokazane przez sędziego itd. Zakładając się na żywo gracz obstawia na przykład końcowy wynik spotkania, mimo, że mamy już 60 minutę meczu, a do jego zakończenia zostało pół godziny regulaminowego czasu gry plus to, co doliczy sędzia. Oczywiście jeśli drużyna prowadzi 2:0, to stawki na jej zwycięstwo na pół godziny przed końcem meczu będą bardzo niskie, natomiast skuteczne obstawienie remisu bądź zwycięstwa drużyny przegrywającej gwarantuje bardzo wysokie zyski. Dlatego wprawny obserwator, potrafiący wyciągać szybkie, trafne wnioski i błyskawicznie oszacować ryzyko może na zakładach live wygrać pokaźne kwoty. Co do zasady rozliczania kuponów na zakładach live, są one takie same jak w przypadku zakładów pojedynczych.

 

Autor tekstu: Filip Książkowski, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

Inne artykuły

Hokej na lodzie nie należy do ścisłego grona najpopularniejszych dyscyplin sportu w Polsce, natomiast zaskakująco duża jest jego popularność wśród osób grających na zakładach bukmacherskich. Dlaczego? Generalnie mówiąc, hokej jest jedną z łatwiejszych do obstawiania dyscyplin, rozgrywki w czołowych ligach świata trwają przez większą część trwania roku, a specyfika tego sportu sprawia, że każde spotkanie to kilkadziesiąt możliwych opcji gry. Przyjrzyjmy się hokejowi bliżej pod kątem zakładów bukmacherskich.

Specyfika dyscypliny

Hokej uważany jest za jedną z najłatwiejszych do obstawiania dyscyplin. Dlaczego? Porównajmy ją pod tym względem do piłki nożnej. W obu przypadkach możemy obstawiać trzydrogowo (1X2), ale w hokeju statystycznie rzecz ujmując pada znacznie więcej bramek. To z kolei oznacza, że mniejsze niż w przypadku futbolu mamy tu prawdopodobieństwo niesprawiedliwego wyniku lub przypadkowego, szczęśliwego zwycięstwa drużyny, która gra słabiej. Wyższe wyniki to także mniejsza szansa na remis, zresztą w większości lig hokejowych na świecie mecz musi zostać rozstrzygnięty na drodze dogrywki lub serii rzutów karnych, należy więc pamiętać, żeby sprawdzić, czy obstawiamy regulaminowy czas gry (3 tercje po 20 minut „czystego” czasu gry), czy ostatecznego zwycięzcę spotkania.

Hokej jest grą bardzo dynamiczną, z dużą ilością kontaktu fizycznego, wieloma „lotnymi” zmianami, które trenerzy przeprowadzają bez przerw w grze oraz sporą ilością goli. Sezony poszczególnych rozgrywek są bardzo intensywne, najczęściej składają się z kilkudziesięciu spotkań przypadających na każdą drużynę, a mecze rozgrywane są co 2-3 dni. Najczęściej zawieranymi zakładami w przypadku hokeja są te na wynik końcowy meczu, zakłady z handicapami oraz na ilość bramek (linie over/under). Najpopularniejszymi rozgrywkami na świecie jest amerykańsko-kanadyjska liga NHL oraz Kontynentalna Liga Hokejowa, a także rozgrywki reprezentacyjne oraz ligi krajowe w Rosji, Skandynawii, Czechach, Słowacji, Niemczech czy Szwajcarii. Na niskim poziomie stoi natomiast rywalizacja z Polskiej Lidze Hokejowej, która mimo to też ma swoich zwolenników.

Na co zwrócić uwagę podczas analizy meczów?

Jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, także obstawianie hokeja powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą. Hokej posiada swoją specyfikę, warto więc poznać go bliżej, zanim zdecydujemy się na typowanie wyników spotkań. Na co zwrócić uwagę?

- ostatnie wyniki, miejsce w tabeli – podstawowe informacje, które pozwalają nam na wstępną ocenę siły rywalizujących drużyn, ale nie należy tylko i wyłącznie na nich bazować

- siła kadry – przy kilkudziesięciu meczach, które mają do rozegrania drużyny podczas całego sezonu (np. w lidze NHL sezon zasadniczy to aż 82 mecze) do ogromnej rotacji dochodzi zarówno w skali mikro (poszczególnego spotkania, gdy hokeiści zmieniają się podczas trwania gry) i makro (czyli na przestrzeni całych rozgrywek). Dlatego ważna jest szerokość i jakość kadry oraz klasa najważniejszego gracza na boisku, czyli bramkarza. Trenerzy rzadko zmieniają bramkarzy, gracz występujący na tej pozycji przeważnie spędza na lodowisku pełne 60 minut plus ewentualna dogrywka, w międzyczasie broni średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu strzałów, dlatego wysokiej klasy bramkarz może mieć dla drużyny większą wartość, niż skuteczny napastnik

- kontuzje, zmęczenie – przy ogromnej ilości spotkań, w przypadku tak kontaktowego sportu często dochodzi do urazów, a podróże, szczególnie w przypadku ligi NHL, prowadzą do zmęczenia fizycznego i psychicznego – jeśli więc drużyna, która jest wysoko w tabeli, jest od dwóch tygodni w podróży, a jej lider jest aktualnie kontuzjowany i nie zagra w najbliższym meczu, warto odpuścić obstawienie takiego spotkania

- miejsce rozgrywania meczu – podobnie jak w przypadku innych dyscyplin zespołowych, także w hokeju gra na własnym lodowisku, przed swoimi kibicami stanowi niebagatelny atut, a to, że zawodnicy nie muszą dodatkowo podróżować przed takim meczem również ma swoje znaczenie

- moment rozgrywania meczu, stawka spotkania – mecz meczowi nierówny, a zawodnicy z innym nastawieniem wychodzą na lodowisko w sytuacji, gdy grają o mistrzostwo kraju bądź awans do fazy play off, niż wówczas, gdy ewentualne porażka nie wpłynie zasadniczo na sytuację ekipy w tabeli, a trener zamierza oszczędzić liderów swojego zespołu

- statystyki, informacje płynące z drużyny – warto analizować wszystko, co dotyczy danego spotkania, porównywać statystyki, posiłkować się danymi historycznymi dotyczącymi rywalizacji danych ekip oraz wziąć pod uwagę aktualną formę zarówno całej drużyny jak i poszczególnych, kluczowych zawodników.

Hokej a zakłady na żywo

O ile livebetting generalnie charakteryzuje się wyjątkową dynamiką wydarzeń, o tyle hokej jeszcze bardziej potęguje te doznania. Dwie, trzy czy nawet więcej bramek i całkowite odwrócenie losów spotkania w przeciągu kilkudziesięciu sekund w przypadku tej dyscypliny jest na porządku dziennym. Dlatego, jak zawsze w przypadku obstawiania na żywo należy zachować chłodną głowę, dokonywać przemyślanych wyborów i nie ulegać emocjom. Warto zwrócić także uwagę na statystyki drużyn dotyczące wykluczeń. Każda kara indywidualna, podczas których jeden z zespołów zmuszony jest grać przez 2 lub 5 minut w osłabieniu, to dla rywali znakomita okazja na zdobycie gola. Brutalniej grająca drużyna ma większe szanse, żeby roztrwonić bramkową przewagę lub wypuścić pewną zdawałoby się wygraną z rąk.

Filip Książkowski, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

Co to jest handicap?

Handicap w zakładach bukmacherskich wymyślono na potrzeby zdarzeń sportowych, w których naprzeciw siebie stają rywale z dwóch różnych biegunów: zdecydowany faworyt i skazany na porażkę. W takim przypadku kurs na zwycięstwo tego pierwszego jest zbyt nieatrakcyjny i mniej osób decyduje się z niego skorzystać. Na ratunek przychodzi im właśnie handicap, który oznacza “utrudnienie” dla jednej ze stron. Przykładowo: w meczu piłki nożnej silniejszej drużynie na start odejmuje się np. jedną lub więcej bramek po to, aby musiała wygrać większą ilością goli.

Jeśli handicap na jedną z drużyn wynosi -1, w tym przypadku musi ona wygrać minimum dwiema bramkami, jeśli -2, to trzema itd. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku innych sportów. W koszykówce liczą się oczywiście punkty, a tych w meczu pada o wiele więcej, niż w przypadku piłki nożnej. Wtedy handicap na jedną z drużyn, zamiast -1, wynosić będzie np. -10. Oznacza to, że wybrany zespół musi wygrać przynajmniej 11 punktami, o ile postawiliśmy na jego zwycięstwo.

Obstawianie meczów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Czasami bywa tak, że zdecydowany faworyt (na przykład w piłce nożnej) ma największy problem ze strzeleniem pierwszej bramki. Kiedy w końcu się przełamuje, często oznacza to otwarcie worka, z którego posypią się kolejne gole. W rezultacie tak czy inaczej wygrywa, a kurs na jego zwycięstwo wynosił jedynie 1,26. W przypadku zwycięstwa dwiema bramkami i postawieniem handicapu -1, trafiony kurs wynosi już ok. 1,70.

Kiedy warto stawiać handicapy?

Oczywiście wtedy, gdy mierzą się ze sobą dwie różne klasy sportowe. Jednak nie jest to jedyny warunek. Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim: dyspozycja linii ofensywnej faworyta oraz defensywy outsidera. Jeśli w kadrze silniejszej strony znajdują się wszyscy najlepsi zawodnicy, wtedy szansa na zdobycie wielu goli lub punktów wzrasta. Bardzo pomaga również fakt, jeśli przez ostatnich kilka meczów potrafiła dobrze punktować. Nie dochodzi wtedy do blokady, a słabszy rywal ma mniejsze szanse na nawiązanie walki.

Z handicapów rzadziej powinno korzystać się natomiast po przerwach reprezentacyjnych. Dwa tygodnie przerwy od treningów z drużyną i, bardzo często, długie podróże piłkarzy w środku sezonu sprawiają, że zawodnicy mogą stracić swój rytm gry. Nie jest tajemnicą, że na mecze reprezentacji jeżdżą przede wszystkim gracze największych klubów.

Czasem warto natomiast zaryzykować, kiedy jeden z gigantów jest w krótkim kryzysie i czeka go mecz z jedną najsłabszych drużyn w lidze. Zdarza się, że np. FC Barcelona lub Real Madryt nie wygra dwóch spotkań z rzędu, a następnie przyjeżdża do nich drużyna pokroju Eibaru. Zwykle bywa tak, że gigant chce w jak najlepszym stylu udowodnić powrót na zwycięską ścieżkę i wygrywa taki mecz różnicą czterech lub pięciu goli. Syndrom gospodarza również jest tutaj bardzo pomocny.

Handicapów nie należy się bać

Wszyscy najlepsi internetowi bukmacherzy w Polsce posiadają w swojej ofercie możliwość stawiania handicapów. Ta opcja stała się niezwykle popularna szczególnie w przypadku meczów drużyn, które regularnie wysoko punktują słabszych rywali i potrafią wykorzystać swoją przewagę. Bywa również tak, że zawodnicy słabszej drużyny jadąc na stadion giganta wiedzą, że nie są odpowiednio przygotowani aby rywalizować z nim na równym poziomie. Poczucie kompleksów działa na ich szkodę, powoduje, że chęć walki jest mniejsza i w rezultacie często kończy się to pogromem.

Chcąc skorzystać z handicapu, trzeba brać pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki. Umiejętny wybór tej opcji może przynieść całkiem sporo korzyści i choć wiąże się z nieco większym ryzykiem, to w większości przypadków się ono opłaca.

Autor tekstu: Kacper Dąderewicz, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

 

Ranking bukmacherów

Hokej na lodzie nie należy do ścisłego grona najpopularniejszych dyscyplin sportu w Polsce, natomiast zaskakująco duża jest jego popularność wśród osób grających na zakładach bukmacherskich. Dlaczego? Generalnie mówiąc, hokej jest jedną z łatwiejszych do obstawiania dyscyplin, rozgrywki w czołowych ligach świata trwają przez większą część trwania roku, a specyfika tego sportu sprawia, że każde spotkanie to kilkadziesiąt możliwych opcji gry. Przyjrzyjmy się hokejowi bliżej pod kątem zakładów bukmacherskich.

Specyfika dyscypliny

Hokej uważany jest za jedną z najłatwiejszych do obstawiania dyscyplin. Dlaczego? Porównajmy ją pod tym względem do piłki nożnej. W obu przypadkach możemy obstawiać trzydrogowo (1X2), ale w hokeju statystycznie rzecz ujmując pada znacznie więcej bramek. To z kolei oznacza, że mniejsze niż w przypadku futbolu mamy tu prawdopodobieństwo niesprawiedliwego wyniku lub przypadkowego, szczęśliwego zwycięstwa drużyny, która gra słabiej. Wyższe wyniki to także mniejsza szansa na remis, zresztą w większości lig hokejowych na świecie mecz musi zostać rozstrzygnięty na drodze dogrywki lub serii rzutów karnych, należy więc pamiętać, żeby sprawdzić, czy obstawiamy regulaminowy czas gry (3 tercje po 20 minut „czystego” czasu gry), czy ostatecznego zwycięzcę spotkania.

Hokej jest grą bardzo dynamiczną, z dużą ilością kontaktu fizycznego, wieloma „lotnymi” zmianami, które trenerzy przeprowadzają bez przerw w grze oraz sporą ilością goli. Sezony poszczególnych rozgrywek są bardzo intensywne, najczęściej składają się z kilkudziesięciu spotkań przypadających na każdą drużynę, a mecze rozgrywane są co 2-3 dni. Najczęściej zawieranymi zakładami w przypadku hokeja są te na wynik końcowy meczu, zakłady z handicapami oraz na ilość bramek (linie over/under). Najpopularniejszymi rozgrywkami na świecie jest amerykańsko-kanadyjska liga NHL oraz Kontynentalna Liga Hokejowa, a także rozgrywki reprezentacyjne oraz ligi krajowe w Rosji, Skandynawii, Czechach, Słowacji, Niemczech czy Szwajcarii. Na niskim poziomie stoi natomiast rywalizacja z Polskiej Lidze Hokejowej, która mimo to też ma swoich zwolenników.

Na co zwrócić uwagę podczas analizy meczów?

Jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, także obstawianie hokeja powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą. Hokej posiada swoją specyfikę, warto więc poznać go bliżej, zanim zdecydujemy się na typowanie wyników spotkań. Na co zwrócić uwagę?

- ostatnie wyniki, miejsce w tabeli – podstawowe informacje, które pozwalają nam na wstępną ocenę siły rywalizujących drużyn, ale nie należy tylko i wyłącznie na nich bazować

- siła kadry – przy kilkudziesięciu meczach, które mają do rozegrania drużyny podczas całego sezonu (np. w lidze NHL sezon zasadniczy to aż 82 mecze) do ogromnej rotacji dochodzi zarówno w skali mikro (poszczególnego spotkania, gdy hokeiści zmieniają się podczas trwania gry) i makro (czyli na przestrzeni całych rozgrywek). Dlatego ważna jest szerokość i jakość kadry oraz klasa najważniejszego gracza na boisku, czyli bramkarza. Trenerzy rzadko zmieniają bramkarzy, gracz występujący na tej pozycji przeważnie spędza na lodowisku pełne 60 minut plus ewentualna dogrywka, w międzyczasie broni średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu strzałów, dlatego wysokiej klasy bramkarz może mieć dla drużyny większą wartość, niż skuteczny napastnik

- kontuzje, zmęczenie – przy ogromnej ilości spotkań, w przypadku tak kontaktowego sportu często dochodzi do urazów, a podróże, szczególnie w przypadku ligi NHL, prowadzą do zmęczenia fizycznego i psychicznego – jeśli więc drużyna, która jest wysoko w tabeli, jest od dwóch tygodni w podróży, a jej lider jest aktualnie kontuzjowany i nie zagra w najbliższym meczu, warto odpuścić obstawienie takiego spotkania

- miejsce rozgrywania meczu – podobnie jak w przypadku innych dyscyplin zespołowych, także w hokeju gra na własnym lodowisku, przed swoimi kibicami stanowi niebagatelny atut, a to, że zawodnicy nie muszą dodatkowo podróżować przed takim meczem również ma swoje znaczenie

- moment rozgrywania meczu, stawka spotkania – mecz meczowi nierówny, a zawodnicy z innym nastawieniem wychodzą na lodowisko w sytuacji, gdy grają o mistrzostwo kraju bądź awans do fazy play off, niż wówczas, gdy ewentualne porażka nie wpłynie zasadniczo na sytuację ekipy w tabeli, a trener zamierza oszczędzić liderów swojego zespołu

- statystyki, informacje płynące z drużyny – warto analizować wszystko, co dotyczy danego spotkania, porównywać statystyki, posiłkować się danymi historycznymi dotyczącymi rywalizacji danych ekip oraz wziąć pod uwagę aktualną formę zarówno całej drużyny jak i poszczególnych, kluczowych zawodników.

Hokej a zakłady na żywo

O ile livebetting generalnie charakteryzuje się wyjątkową dynamiką wydarzeń, o tyle hokej jeszcze bardziej potęguje te doznania. Dwie, trzy czy nawet więcej bramek i całkowite odwrócenie losów spotkania w przeciągu kilkudziesięciu sekund w przypadku tej dyscypliny jest na porządku dziennym. Dlatego, jak zawsze w przypadku obstawiania na żywo należy zachować chłodną głowę, dokonywać przemyślanych wyborów i nie ulegać emocjom. Warto zwrócić także uwagę na statystyki drużyn dotyczące wykluczeń. Każda kara indywidualna, podczas których jeden z zespołów zmuszony jest grać przez 2 lub 5 minut w osłabieniu, to dla rywali znakomita okazja na zdobycie gola. Brutalniej grająca drużyna ma większe szanse, żeby roztrwonić bramkową przewagę lub wypuścić pewną zdawałoby się wygraną z rąk.

Filip Książkowski, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

Co to jest handicap?

Handicap w zakładach bukmacherskich wymyślono na potrzeby zdarzeń sportowych, w których naprzeciw siebie stają rywale z dwóch różnych biegunów: zdecydowany faworyt i skazany na porażkę. W takim przypadku kurs na zwycięstwo tego pierwszego jest zbyt nieatrakcyjny i mniej osób decyduje się z niego skorzystać. Na ratunek przychodzi im właśnie handicap, który oznacza “utrudnienie” dla jednej ze stron. Przykładowo: w meczu piłki nożnej silniejszej drużynie na start odejmuje się np. jedną lub więcej bramek po to, aby musiała wygrać większą ilością goli.

Jeśli handicap na jedną z drużyn wynosi -1, w tym przypadku musi ona wygrać minimum dwiema bramkami, jeśli -2, to trzema itd. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku innych sportów. W koszykówce liczą się oczywiście punkty, a tych w meczu pada o wiele więcej, niż w przypadku piłki nożnej. Wtedy handicap na jedną z drużyn, zamiast -1, wynosić będzie np. -10. Oznacza to, że wybrany zespół musi wygrać przynajmniej 11 punktami, o ile postawiliśmy na jego zwycięstwo.

Obstawianie meczów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Czasami bywa tak, że zdecydowany faworyt (na przykład w piłce nożnej) ma największy problem ze strzeleniem pierwszej bramki. Kiedy w końcu się przełamuje, często oznacza to otwarcie worka, z którego posypią się kolejne gole. W rezultacie tak czy inaczej wygrywa, a kurs na jego zwycięstwo wynosił jedynie 1,26. W przypadku zwycięstwa dwiema bramkami i postawieniem handicapu -1, trafiony kurs wynosi już ok. 1,70.

Kiedy warto stawiać handicapy?

Oczywiście wtedy, gdy mierzą się ze sobą dwie różne klasy sportowe. Jednak nie jest to jedyny warunek. Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim: dyspozycja linii ofensywnej faworyta oraz defensywy outsidera. Jeśli w kadrze silniejszej strony znajdują się wszyscy najlepsi zawodnicy, wtedy szansa na zdobycie wielu goli lub punktów wzrasta. Bardzo pomaga również fakt, jeśli przez ostatnich kilka meczów potrafiła dobrze punktować. Nie dochodzi wtedy do blokady, a słabszy rywal ma mniejsze szanse na nawiązanie walki.

Z handicapów rzadziej powinno korzystać się natomiast po przerwach reprezentacyjnych. Dwa tygodnie przerwy od treningów z drużyną i, bardzo często, długie podróże piłkarzy w środku sezonu sprawiają, że zawodnicy mogą stracić swój rytm gry. Nie jest tajemnicą, że na mecze reprezentacji jeżdżą przede wszystkim gracze największych klubów.

Czasem warto natomiast zaryzykować, kiedy jeden z gigantów jest w krótkim kryzysie i czeka go mecz z jedną najsłabszych drużyn w lidze. Zdarza się, że np. FC Barcelona lub Real Madryt nie wygra dwóch spotkań z rzędu, a następnie przyjeżdża do nich drużyna pokroju Eibaru. Zwykle bywa tak, że gigant chce w jak najlepszym stylu udowodnić powrót na zwycięską ścieżkę i wygrywa taki mecz różnicą czterech lub pięciu goli. Syndrom gospodarza również jest tutaj bardzo pomocny.

Handicapów nie należy się bać

Wszyscy najlepsi internetowi bukmacherzy w Polsce posiadają w swojej ofercie możliwość stawiania handicapów. Ta opcja stała się niezwykle popularna szczególnie w przypadku meczów drużyn, które regularnie wysoko punktują słabszych rywali i potrafią wykorzystać swoją przewagę. Bywa również tak, że zawodnicy słabszej drużyny jadąc na stadion giganta wiedzą, że nie są odpowiednio przygotowani aby rywalizować z nim na równym poziomie. Poczucie kompleksów działa na ich szkodę, powoduje, że chęć walki jest mniejsza i w rezultacie często kończy się to pogromem.

Chcąc skorzystać z handicapu, trzeba brać pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki. Umiejętny wybór tej opcji może przynieść całkiem sporo korzyści i choć wiąże się z nieco większym ryzykiem, to w większości przypadków się ono opłaca.

Autor tekstu: Kacper Dąderewicz, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

 

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2017 roku wprowadziła duże zmiany na polskim rynku bukmacherskim. Od tego momentu część firm, z usług których korzystali krajowi miłośnicy zakładów wzajemnych, w świetle prawa przestała działać legalnie. W tej chwili polski użytkownik może korzystać z usług ośmiu bukmacherów. Jakie warunki musieli spełnić organizatorzy zakładów, żeby legalnie funkcjonować w Polsce?

Bukmacher musi posiadać określoną formę prawną

W Polsce o organizację zakładów wzajemnych mogą ubiegać się jedynie podmioty działające jako spółki akcyjne bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Bukmacher musi uzyskać z Ministerstwa Finansów koncesję na prowadzenie działalności

Ubieganie się o koncesję to złożony proces. Przede wszystkim firma musi wystąpić z formalnym, kompletnym wnioskiem do Ministerstwa Finansów. Wśród danych, które spółka musi przedstawić odpowiedniemu organowi orzekającemu są między innymi numer KRS, informacje o statusie prawnymi  kondycji finansowej. Musi też zawierać dane osobowe akcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 10% udziałów w spółce, członków zarządu i komisji rewizyjnej oraz rady nadzorczej. Wśród istotnych informacji jest także przewidywana data rozpoczęcia działalności, szacowana liczba przyjmowanych zakładów oraz określenie, czy firma będzie działała w internecie, w punktach naziemnych, czy na obu polach. Spółka zobowiązana jest także do określenia regulaminu organizowania zakładów wzajemnych. Koncesja udzielana przez Ministerstwo Finansów jest ważna przez 6 lat i po tym okresie wymaga odnowienia.

Bukmacher musi mieć siedzibę na terenie Polski

Ten warunek automatycznie skreśla większość firm zagranicznych, działających dotychczas na terenie Polski, zasłaniających się wyższością prawa europejskiego nad prawem obowiązującym w poszczególnych państwach. Oczywiście zagraniczni bukmacherzy mogą otworzyć w naszym kraju swój oddział, ale mało który się na to póki co zdecydował.

Bukmacher musi rowadzić stronę internetową w języku polskim, w domenie .pl

Na mocy ustawy o grach hazardowych wszystkie strony w domenach .com , .ue itd. są u nas w kraju nielegalne i znalazły się w rejestrach domen zakazanych.

Bukmacher musi płacić podatki w Polsce

Sprawa oczywista, ale nie zawsze tak przecież było. A skoro to Polscy użytkownicy zostawiają pieniądze u bukmacherów, dobrze, że nałożone z tego tytułu podatki trafiają do budżetu naszego państwa, a środki finansowe zostają w kraju. Każda firma sprawdzana jest także pod względem terminowości opłat celnych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne swoich pracowników.

Bukmacher musi opłacać podatek od prowadzenia zakładów hazardowych oraz wysokich wygranych

Podatek od prowadzenia zakładów wzajemnych wynosi 12% od wpłaconych stawek i w większości przypadków przerzucony jest on na gracza, ale to właśnie bukmacher przekazuje stosowne kwoty do Ministerstwa Finansów. Drugą ze wspomnianych opłat jest podatek w wysokości 10% od wygranych powyżej kwoty 2 280. W tym przypadku również płatnikiem jest gracz, ale to organizator zakładów zobowiązany jest przekazać opłatę odpowiednim organom.

Bukmacher ma obowiązek weryfikować wiek i tożsamość graczy

Zakłady wzajemne w Polsce mogą zawierać tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Podczas procesu rejestracyjnego kont na stronach internetowych bukmachera lub w punktach stacjonarnych organizator zakładów zobowiązany jest weryfikować wiek i tożsamość graczy. W punktach naziemnych, w przypadkach wątpliwych, gracz proszony jest o okazanie dowodu osobistego lub paszportu, a w przypadku rejestracji internetowej – przysłanie fotografii lub skanu dowodu tożsamości w celu weryfikacji takich informacji, jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer i data ważności dokumentu oraz PESEL.

Bukmacher musi zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo danych

Chodzi tu głównie o przechowywane przez bukmachera dane osobowe zarejestrowanych klientów i odpowiednie zabezpieczenie ich przed wyciekami bądź kradzieżą.

Bukmacher musi zapewnić klientom bezpieczeństwo płatności

Transfer środków finansowych na drodze klient – bukmacher musi być bezpieczny i odbywać się w sposób określony w ustawie z 2011 roku, dotyczącej usług płatniczych.

Bukmacher musi być wypłacalny i wiarygodny finansowo

Najprościej mówiąc, bukmacher musi mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe na wypadek wygranych swoich klientów. Stąd kapitał zakładowy spółki musi wynosić co najmniej 2 miliony złotych, a każdy punkt naziemny bądź witryna internetowa być zabezpieczona odpowiednimi, określonymi w ustawie kwotami.

Lista bukmacherów spełniających powyższe warunki wraz z datą uzyskania pozwolenia.

- Fortuna online zakłady bukmacherskie (siedziba w Cieszynie, zezwolenie z 23.02.2012)
- Millenium Zakłady Bukmacherskie (siedziba w Zielonej Górze, zezwolenie z 16.02.2012)
- Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne, w skrócie STS (siedziba w Katowicach, zezwolenie z 21.02. 2012)
- Totolotek (siedziba w Warszawie, zezwolenie z 20.06.2013)
- E-toto Zakłady Bukmacherskie (siedziba w Warszawie, zezwolenie z 28.11. 2014)
- forBet Zakłady Bukmacherskie (siedziba w Warszawie, zezwolenie z 04.05. 2016)
- LV Bet Zakłady Bukmacherskie (siedziba w Katowicach, zezwolenie z 13.05. 2016)
- Totalbet Zakłady Bukmacherskie (siedziba w Warszawie, zezwolenie z 22.03. 2018)

 

Livebetting, czyli obstawianie trwający w danej chwili wydarzeń sportowych z roku na rok stanowi coraz większą gałąź branży zawierania zakładów wzajemnych. Firmy bukmacherskie, wraz z rozwojem technicznym swoich stron internetowych wciąż poszerzają i uatrakcyjniają ofertę dla graczy obstawiających mecze „na żywo”. Coraz częściej także bukmacherzy proponują swoim klientom streamy internetowe, czyli dostęp do oglądania spotkań po założeniu konta na stronie firmy. Wszystko po to, żeby użytkownik miał okazję obejrzeć obstawiane wydarzenia sportowe i chętniej zawierał zakłady. Co należy wiedzieć na temat zakładów live?

Zakłady na żywo – jak to działa?

Obstawianie spotkań w czasie ich trwania różni się od zakładów przedmeczowych przede wszystkim dynamicznym rozwojem sytuacji. W przypadku grania przed spotkaniem, po pierwszym gwizdku sędziego nie mamy już żadnego wpływu na rozgrywkę, natomiast w przypadku zakładów na żywo jesteśmy w stanie reagować na to, co się dzieje na boisku, parkiecie czy korcie. W trakcie meczu każde, mniej lub bardziej istotne dla losów konfrontacji wydarzenie wpływa na wysokość kursów, a bukmacher błyskawicznie blokuje możliwość obstawiania danej opcji aż do chwili, gdy kursy zostaną uaktualnione. Łatwo to zobrazować na przykładzie meczu piłki nożnej. Powiedzmy, że po 75 minutach mamy wynik 0:0. Wówczas najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest remis, na który kursy są niewielkie. Nagle pada gol. Bukmacher na chwilę zmuszony jest zablokować zakład, żeby gracze nie wykorzystali tego faktu i nie stawiali na prowadzącą drużynę po wysokim, niezmienionym kursie. Następnie firma szybko aktualizuje kursy: teraz ten na prowadzący zespół jest niski, na remis wyższy, a na wygraną drużyny, która straciła bramkę – bardzo wysoki.

Coraz większa ilość bukmacherów daje swoim klientom szansę na oglądanie obstawianych wydarzeń na specjalnie przygotowanych, dostępnych na ich stronach internetowych streamach. Najczęściej dostęp do nich jest darmowy, a użytkownik musi jedynie założyć konto na stronie bukmachera. Warto pamiętać, że w przypadku transmisji internetowych sygnał najczęściej jest opóźniony o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt sekund, co może wpłynąć na korzyść firmy przyjmującej zakłady. Te i tak zabezpieczają się na wypadek nadużyć ze strony użytkowników i w regulaminie zastrzegają sobie prawo do anulowania zakładu, który został zawarty bezpośrednio po ważnym dla losów meczu wydarzeniu.

Na co należy uważać, stawiając live

Generalnie podczas obstawiania wydarzeń sportowych zaleca się spokój, chłodną kalkulację i wnikliwą analizę, a w procesie typowania gracz powinien ograniczyć wpływ emocji. Ponieważ w przypadku gry na żywo wszystko dzieje się bardzo szybko, a czas jest towarem deficytowym, przed rozpoczęciem gry warto ustalić sobie pewne zasady i konsekwentnie się ich trzymać, szczególnie jeśli chodzi o wysokość stawek i ilość zawieranych zakładów. Podczas gry live, działając w pośpiechu, łatwo można się także pomylić, wybrać nieprawidłowy typ, co w przypadku tradycyjnego, przedmeczowego zakładu raczej się nie zdarza.

Nie brakuje graczy, którzy próbują oszukać bukmachera, obstawiając wydarzenia po wysokich, niezmienionych po ważnym wydarzeniu kursach. O ile taka praktyka może udać się raz czy dwukrotnie, o tyle w dłuższej perspektywie pracownicy firmy zorientują się, że mają do czynienia z użytkownikiem, który wykorzystuje niedoskonałości systemu i anulują jego wygraną, a jego samego zablokują, lub w najlepszym dla niego przypadku nałożą na niego bardzo wysokie limity stawek.

Niebezpieczeństwem dla graczy grających na zakładach live jest także działanie kompulsywne i chęć natychmiastowego odegrania się po nieudanym typowaniu. W konsekwencji takiemu użytkownikowi grożą kolejne przegrane.

Warto pamiętać także o tym, że oferta dotycząca zakładów na żywo jest węższa niż w przypadku zakładów przedmeczowych oraz różni się u poszczególnych bukmacherów.

Jak grać, żeby wygrywać na livebettingu?

O ograniczeniu emocji i działaniu na chłodno już pisaliśmy. Zakłady na żywo mają swoje zalety, o których warto pamiętać. Przede wszystkim można dzięki nim zniwelować straty związane z błędnymi, przedmeczowymi typami i je skontrować. W niektórych przypadkach można znaleźć i zagrać surebet złożony z zakładu live i kursu przedmeczowego, czyli zagwarantować sobie pewne zwycięstwo. W przypadku surebetu live mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że bukmacher to zarejestruje. Co ważne, zakłady live są szybko rozliczane, a już chwilę po zakończonym spotkaniu możemy odebrać wygraną. Przy okazji zakładów live limity stawek na ogół są znacznie wyższe niż w przypadku zakładów przedmeczowych.

Coraz więcej graczy stawia tylko i wyłącznie zakłady na żywo, zanim jednak użytkownik spróbuje emocji związanych z livebettingiem, powinien zdobyć wprawę stawiając tradycyjne zakłady przedmeczowe, a dopiero wówczas, gdy w ich przypadku okaże się skuteczny, spróbować zakładów live. Jeśli ktoś potrafi „czytać grę” oraz potrafi wyciągać szybkie, trafne wnioski i podejmować błyskawiczne decyzje, livebetting z pewnością okaże się dla niego dochodowy.

 

Autor tekstu: Marcin Wittbrodt, pasjonat sportu (w szczególności tenisa i koszykówki), od wielu lat wychodzę na plus :-)

Lepiej postawić kupon z jednym wydarzeniem o wyższej stawce, czy może kilka „pewniaków”? A może zwiększyć szansę wygranej, inwestując więcej pieniędzy, ale zabezpieczając się na wypadek, gdy jeden z typów nie wejdzie? Takie pytania zadają sobie nie tylko nowi gracze, korzystający z oferty legalnych, działających na terenie polski firm bukmacherskich. Postaramy się scharakteryzować każdy rodzaj możliwych do postawienia kuponów. Wybór najwłaściwszego będzie należał już do Was.

Zakład pojedynczy

Najprostszy, możliwy do zawarcia zakład. W takim przypadku na kuponie, będącym potwierdzeniem zawarcia takiego zakładu widoczne są informacje dotyczące wydarzenia (rywale, data, godzina rozpoczęcia meczu), typ gracza, stawka przez niego postawiona oraz kurs, jaki na moment zawarcia zakładu określił bukmacher. Ostatnią podaną wartością jest zakładana wygrana, która jest wynikiem pomnożenia stawki postawionej przez użytkownika (zazwyczaj pomniejszona o podatek 12%, o ile w ramach promocji bukmacher części lub całości tej opłaty nie wziął na siebie) przez kurs bukmachera. Wzór na obliczenia zakładanej wygranej to:

Z = (S – P) * K

Gdzie

Z – zakładana wygrana

S – stawka

P – podatek 12% od stawki

K – kurs bukmachera

Powiedzmy, że postawiliśmy 100 złotych na zwycięstwo Novaka Djokovicia w meczu z Rafaelem Nadalem. Stawka na Serba ustalona przez bukmachera to 1.60. Podstawiamy dane do wzoru:

Z = (100 – 12) * 1.60

Z = 88 * 1.60

Z = 140,80 złotych

Zakładana wygrana w przypadku poprawnego wytypowania meczu wynosi 140 złotych i 80 groszy. W zależności od tego, czy stawiamy w punkcie stacjonarnym czy w Internecie, kupon bukmacherski będzie miał postać papierową bądź elektroniczną. W tym drugim przypadku wygrana praktycznie zaraz po zakończeniu wydarzenia wędruje na nasze konto. Jeśli zakład zawieramy w punkcie stacjonarnym, kupon będzie podstawą do odebrania gotówki.

Zaletą zakładu pojedynczego jest to, że sprawa w tym wypadku jest wyjątkowo klarowna – jeśli nasz typ okaże się trafny, wygrywamy pieniądze. Z drugiej strony, jeśli stawka wybranego przez nas wydarzenia jest niska, równie niewielka będzie wygrana, a w przypadku bardzo niskich kursów, poniżej 1,14 – wręcz nieopłacalna. Zawieranie zakładów pojedynczych jest więc opłacalne w przypadku wyższych kursów (polecamy te nie mniejsze niż 1.50) i przewidywanego, wysokiego prawdopodobieństwa na trafność typu.

Zakład akumulowany

Z zakładem akumulowanym (zwanym inaczej jako AKO) mamy do czynienia wówczas, gdy założymy się z bukmacherem, że zakładana przez nas kombinacja dwóch lub większej ilości wydarzeń zostanie przez nas skutecznie wytypowana. Kursy poszczególnych spotkań lub obstawianych wydarzeń są w tym przypadku mnożone przez siebie, a ich końcowy wynik dają kurs ostateczny, który podstawiamy do podanego powyżej wzoru w celu wyliczenia zakładanej wygranej.

Co oczywiste, czym więcej zdarzeń na kuponie akumulowanym, tym większy kurs ostateczny, a co za tym idzie, tym wyższa wygrana. Z drugiej jednak strony każde kolejne, postawione wydarzenie sportowe niesie za sobą ryzyko porażki, a o wygranej w przypadku kuponu akumulowanego mówimy tylko wtedy, gdy wszystkie nasze typy okażą się trafne.

Zakład systemowy

Zakład systemowy, zwany również kombinowanym, to rodzaj zakładu akumulowanego, w którym grający zmniejsza prawdopodobieństwo porażki. Istnieją różne rodzaje zakładów kombinacyjnych, na przykład 2 z 3, 3 z 4, 3 z 5 czy 4 z 6. Za każdym razem określana jest liczba typów, które muszą zostać poprawnie obstawione, żeby użytkownik mógł liczyć na wypłatę. Dzięki temu, nawet w przypadku jednego lub więcej niepoprawnych typów gracz odbiera wygraną. Zakłady kombinacyjne omówimy na dwóch przykładach: 2 z 3 (muszą wejść co najmniej 2 z 3 typów)  i 3 z 5 ( do wypłaty potrzebne są co najmniej 3 trafne typy).

System 2 z 3

Zakład 2 z 3 oznacza, że typujemy wyniki trzech zdarzeń (A, B i C), a na kuponie pojawią się ich trzy kombinacje: AB, AC i BC. Jeśli grający trafi wyniki wszystkich trzech wydarzeń, wszystkie kombinacje wygrywają. Natomiast jeśli nieprawidłowo obstawiliśmy wynik meczu C, trafiamy jedynie kombinację AB, podczas gdy AC i BC przegrywają. W ten sposób:

- w przypadku 3 trafionych typów wygrywasz wszystkie trzy zakłady

- w przypadku 2 trafionych typów wygrywasz jeden zakład

- w przypadku trafienia tylko jednego typu przegrywasz wszystkie zakłady

System 3 z 5

W systemie 3 z 5 stawiamy pięć wydarzeń ( A, B, C, D i E), a na kuponie pojawi się aż dziesięć możliwych, trójkowych kombinacji tych zakładów: ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE, CDE. W zależności od ilości poprawnych typów otrzymasz wygraną:

- w przypadku 5 trafionych typów wygrywasz wszystkie dziesięć zakładów

- w przypadku 4 trafionych typów wygrywasz cztery zakłady

- w przypadku 3 trafionych typów wygrywasz jeden zakład

- w przypadku 2 lub mniej trafionych typów przegrywasz wszystkie zakłady

Jak widać, zakład systemowy pomaga zminimalizować prawdopodobieństwo porażki, ponieważ nawet w przypadku błędnych typów możemy liczyć na wypłatę. Z drugiej strony kupon kombinacyjny to wyższy wydatek, ponieważ musimy przeznaczyć pewną, określoną stawkę na każdą z możliwych kombinacji. To z kolei oznacza, że w przypadku trafienia 3 z 5 kombinacji, jeśli złe okażą się typy z najwyższymi stawkami na kuponie, wygrana może okazać się niższa, niż zainwestowane środki.

Surebety

Surebet to kombinacja kursów z oferty dwóch lub więcej konkurencyjnych firm bukmacherskich, które niedoszacowały bądź przeszacowały szanse jednego z zawodników bądź zespołu na zwycięstwo. Znalezienie takiego zestawienia kursowego przy określeniu odpowiedniej stawki daje graczowi pewny zysk. Przykład surebetu tenisowego:

W ofercie bukmachera „ A” mecz Novak Djokovic – Rafael Nadal opatrzony jest stawkami 1.30 – 3.20 , a u bukmachera „B” 1.60 – 2.20. Jeśli zagramy więc u obu ( u „B” na Djokovicia, stawka 1,60, u „A” na Nadala, stawka 3.20) za odpowiednio wyliczoną kwotę, na pewno wygramy. Zakładamy, że u bukmachera A stawiamy za 10 zł, więc do wygrania mamy 16 zł. Aby obliczyć ile należy postawić na opcję u bukmachera B musimy podzielić 16 przez kurs 3.20, Wychodzi nam stawka 5 złotych, która gwarantuje taką samą wygraną, jak pierwszy zakład. Jeden z zakładów przegrywamy, ale w drugim zgarniamy 16 złotych, podczas gdy łącznie zainwestowaliśmy tylko 15 złotych. Pewny zysk w tym przypadku wynosi złotówkę.

Surebety to temat dla bardziej zaawansowanych graczy, ponieważ wymagają one wysokich nakładów finansowych, żeby gwarantowały duży zarobek, a przy okazji niosą ze sobą pewne ryzyko.  

Zakłady live

W ofercie legalnych polskich bukmacherów coraz większą popularnością cieszą się zakłady na żywo. Obstawiając spotkania, które odbywają się w danej chwili śledzimy losy rozgrywki i typujemy jej końcowe rozstrzygnięcie, opierając się na bieżących wydarzeniach.

Podczas zakładów live stawki rosną i spadają wraz z upływającym czasem, a na ich wysokość wpływ mają tak istotne informacje jak aktualny wynik, kontuzje zawodników, kartki pokazane przez sędziego itd. Zakładając się na żywo gracz obstawia na przykład końcowy wynik spotkania, mimo, że mamy już 60 minutę meczu, a do jego zakończenia zostało pół godziny regulaminowego czasu gry plus to, co doliczy sędzia. Oczywiście jeśli drużyna prowadzi 2:0, to stawki na jej zwycięstwo na pół godziny przed końcem meczu będą bardzo niskie, natomiast skuteczne obstawienie remisu bądź zwycięstwa drużyny przegrywającej gwarantuje bardzo wysokie zyski. Dlatego wprawny obserwator, potrafiący wyciągać szybkie, trafne wnioski i błyskawicznie oszacować ryzyko może na zakładach live wygrać pokaźne kwoty. Co do zasady rozliczania kuponów na zakładach live, są one takie same jak w przypadku zakładów pojedynczych.

 

Autor tekstu: Filip Książkowski, gracz z wieloletnim doświadczeniem w obstawianiu zakładów sportowych

Więcej porad